Informații dosare ce cuprind 606/96/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
606/96/2025
Numărul vechi:
Data înregistrării:
27 mai 2025, ora 10:51:00
Data ultimei modificări:
20 iulie 2026, ora 14:01:30
Instanță:
Tribunalul Harghita
Secție:
SECŢIA CIVILĂ
Materie:
Faliment
Obiect:
procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ESTUDIO AGROPECUARIO S.L. - Creditor
SC SERVEX PLUSZ SRL - Debitor
WINFOR TRADE S.R.L. CU SEDIUL PROCESUAL ALES ÎN DUMBRĂVIŢA - Creditor
Ședințe:
1 octombrie 2026, ora 09:30
Complet: C2L
Tip soluție:
Soluția pe scurt:
18 iunie 2026, ora 09:30
Complet: C2L
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Respinge excep?ia lipsei calităţii procesuale active a ESTUDIO AGROPECUARIOS S.L., invocată de debitoarea Servex Plus S.R.L.
Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a debitoarei SERVEX PLUS S.R.L., invocată de această debitoare.
Admite cererea formulată de creditoarea ESTUDIO AGROPECUARIO S.L., cu sediul în Spania, localitatea c/Llevantj, nr. 24, Pol. Ind. Llevant, 08150 Parets del Valles (Barcelona-Spania), şi sediul procedural ales în localitatea Satu Mare, str. Mihai Viteazu, nr. 20, Biroul 4, judeţul Satu Mare (sediu ales în vederea comunicării tuturor actelor de procedură in prezenta cauză), şi pe cale de consecinţă,
In temeiul art. 45 alin. 1 lit. a şi având în vedere prevederile art. 5 pct. 72 şi art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei Societatea SC SERVEX PLUSZ SRL, In temeiul art. 45 lit. d din Legea nr. 85/2014, desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu, practicianul în insolvenţă ECG S.P.R.L., care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege cu o remuneraţie provizorie de 8.000 lei pe toată durata procedurii, cu condiţia ca această remuneraţie să fie mai mică decât cea stabilită în cadrul primei adunări a creditorilor.
In vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. 85/2014, dispune comunicarea prezentei hotărâri către instanţele judecătoreşti de pe raza Tribunalului Harghita şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi.
În temeiul art. 73 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune ca administratorul judiciar să efectueze notificările prevăzute de art. 100. Notificarea va fi comunicată creditorilor de îndată şi, în orice caz, cu cel puţin 10 zile înainte de împlinirea termenului-limită pentru înregistrarea cererilor de admitere a creanţelor.
Notificarea va cuprinde informaţiile prevăzute de art. 100 din Legea nr. 85/2014, respectiv:
• termenul-limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului, care va fi 31 iulie 2026;
• cerinţele pentru ca o creanţă înregistrată să fie considerată valabilă;
• termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe, care va fi 21 august 2026;
• termenul de definitivare a tabelului creanţelor, care va fi 17 septembrie 2026;
• locul, data şi ora primei şedinţe a adunării creditorilor, care va avea loc în maximum 5 zile de la expirarea termenului de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe;
Prima şedinţă a adunării creditorilor va include pe ordine de zi şi următoarele probleme:
• Punerea în discuţie a problemei confirmării administratorului judiciar, desemnat de către judecătorul sindic şi negocierea onorariului, în funcţie de criteriile obligatorii prevăzute în art. 38 alin. 2 din OUG nr. 86/2006. In acest scop, administratorul judiciar va prezenta din timp creditorilor situaţia elementelor impuse de lege pentru negocierea onorariului în cunoştinţă de cauză;
• Desemnarea comitetului creditorilor, dacă este cazul;.
• Punerea în discuţie a raportului întocmit în temeiul art. 97 alin.(1) din Legea. nr. 85/2014.
In temeiul art. 101 din Legea nr. 85/2014, dispune ca administratorul judiciar să efectueze inventarierea bunurilor din averea debitorului, în termen de maxim 60 de zile de la deschiderea procedurii şi să comunice o copie de pe hotărârea de deschidere a procedurii autorităţilor ori instituţiilor care ţin registrele în care sunt înregistrate bunurile debitoarei.
In temeiul art. 92 alin. (1) din Legea nr. 85/2014 dispune ca administratorul judiciar să întocmească şi să supună judecătorului sindic, până în data de 07.07.2026, un raport prin care să propună fie intrarea în procedura simplificată, fie continuarea perioadei de observaţie din procedura generală. Raportul va cuprinde toate informaţiile impuse de lege şi se vor anexa dovezi privind îndeplinirea cerinţelor art. 92 alin. 2 şi urm. din Legea nr. 85/2014.
În temeiul art. 97 alin.(1) din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune ca lichidatorului judiciar să întocmească şi să supună judecătorului sindic, până la data de 27.07. 2026, un raport asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia insolvenţei debitorului, cu menţionarea persoanelor cărora aceasta le-ar fi imputabilă. Raportul va cuprinde toate informaţiile impuse de lege şi se vor anexa dovezi privind îndeplinirea cerinţelor art. 97 alin. 2 şi urm. din Legea nr. 85/2014. O copie de pe raport va fi depusă la grefa tribunalului şi la registrul comerţului şi va fi comunicată debitorului.
In temeiul art. 39 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea în cel mai scurt termen posibil a unui cont bancar din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii.
Minuta prezentei sentinţe se comunică, de îndată, administratorului judiciar provizoriu
Dispune ca administratorului judiciar să notifice, în condiţiile art. 99 alin. (3) din lege, deschiderea procedurii, debitoarei, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Harghita, în vederea efectuării menţiunilor, precum şi publicarea, pe cheltuiala averii debitorului, într-un ziar de larga circulaţie si în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă.
Pentru continuarea lucrărilor privind procedura insolvenţei acordă termen la data de 01 octombrie 2026, complet C2L, ora 9:30.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii.
Apelul se depune la Tribunalul Harghita, sub sancţiunea anulării.
Pronunţată, în condiţiile art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei din 18 iunie 2026.
11 iunie 2026, ora 09:30
Complet: C2L
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: pronunţare 18 iunie 2026
28 mai 2026, ora 09:30
Complet: C2L
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: pronuntare pe excepţii şi cererea de deschidere a procedurii la data de 11 iunie 2026
14 mai 2026, ora 09:30
Complet: C2L
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: pronuntare 28 mai pe excepţii şi pe cererea de deschidere
22 ianuarie 2026, ora 9:30
Complet: C2L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite excepţia netimbrării, invocată din oficiu, privind Cererea de declanşare a procedurii insolvenţei, formulată de Winfor Trade S.R.L, şi în consecinţă:
Anulează, ca netimbrată, cererea.
Admite excepţia netimbrării, invocată din oficiu, privind Cererea de interveţie în interes propriu, formulată deWinfor Trade S.R.L, şi în consecinţă:
Anulează, ca netimbrată, cererea.
Cu drept de apel în 7 zile de la comunicare.
Pronunţată, azi, 22.01.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Pentru continuarea lucrărilor specifice procedurii, amână judecarea cauzei şi acordă termen în data de 14 mai 2026
27 noiembrie 2025, ora 9:00
Complet: C2L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: depunerea tuturor înscrisurilor
2 octombrie 2025, ora 9:00
Complet: C2L
Tip soluție: Suspendat
Soluția pe scurt: Suspendă judecarea cauzei, în temeiul art. 3 din Hotărârea nr. 4 din data de 26 august 2025 a Adunării generale a judecătorilor de la Tribunalul Harghita.
24 iulie 2025, ora 9:00
Complet: C2L
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt:
pentru comunicarea informaţiilor solicitate
Pagina principală