Informații dosare ce cuprind 678/62/2022

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 678/62/2022
Data înregistrării: 3 martie 2022, ora 11:33:00
Data ultimei modificări: 4 ianuarie 2023, ora 12:34:13
Instanță: Tribunalul Brașov
Secție: SECŢIA I CIVILĂ
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face acţiune în contrafacerea mărcii înregistrate
Stadiu procesual: Fond

Părți:
MAURER IMOBILIARE SA, SEDIUL ALES LA AVOCAT PORUMBOIU SIMONA - Reclamant
MAURER OVERLAND IMOBILIARE SRL PRIN REPREZENTANT LEGAL - Pârât

Ședințe:
11 octombrie 2022, ora 09:00
Complet: CivD2
Tip soluție: Admite in parte cererea
Soluția pe scurt: Admite în parte astfel cum a fost ulterior completată cererea de chemare în judecată formulată de reclamanta Maurer Imobiliare SA, reprezentată legal de administrator şi convenţional de avocat Porumboiu Gică-Romeo, în contradictoriu cu pârâta SC Maurer Overland Imobiliare SRL, reprezentată legal de administrator şi convenţional de avocat Dan Iosif, şi, în consecinţă: Obligă pârâta să pârâta să înceteze şi să se abţină pe viitor de la orice utilizare a unor semne identice sau similare cu marcile,, Maurer Imobiliare” nr. R119945 şi,, Maurer Imobiliare- Constructorii de Visuri” nr.14547, pentru produse identice sau similare cu cele pentru care aceste două mărci au fost înregistrate şi pentru orice fel de activităţi, inclusiv publicitatea sau oferirea spre vânzare sau vânzarea, inclusiv prin intermediul internetului. Respinge restul pretenţiilor formulate de partea reclamantă. Obligă pârâta să achite reclamantei cheltuieli parţiale de judecată în sumă de 3300 lei, ce reprezintă taxă judiciară de timbru şi onorariu avocaţial. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea de exercitare a căii de atac urmând a fi înregistrată la Tribunalul Braşov. Pronunţată azi, 11.10.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, de către grefa instanţei.

23 septembrie 2022, ora 09:15
Complet: CivD2
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză pentru data de 11.10.2022, aceasta urmând a se realiza prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.



2. Numărul dosarului: 678/62/2022
Data înregistrării: 4 ianuarie 2023, ora 10:30:00
Data ultimei modificări: 7 aprilie 2023, ora 12:33:51
Instanță: Curtea de Apel Brașov
Secție: Sectia Civilă
Materie: Civil
Obiect: obligaţie de a face acţiune în contrafacerea mărcii înregistrate
Stadiu procesual: Apel

Părți:
MAURER IMOBILIARE SA, PRIN REPREZENTANT LEGAL - Intimat Reclamant
MAURER OVERLAND IMOBILIARE SRL PRIN REPREZENTANT LEGAL - Apelant Pârât

Ședințe:
21 martie 2023, ora 12:30
Complet: C5A civil
Tip soluție: Respingere apel
Soluția pe scurt: D E C I D E: Respinge apelul declarat de apelanta pârâtă SC MAURER OVERLAND IMOBILIARE SRL, în contradictoriu cu intimata reclamantă MAURER IMOBILIARE SA, împotriva sentinţei civile nr.253/S/11.10.2022 pronunţată de Tribunalul Braşov – secţia I civilă, pe care o păstrează. Obligă apelanta pârâtă la plata către intimata reclamantă a sumei de 6.000 lei cu titlu de cheltuieli de judecată în apel. Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune la Curtea de Apel Braşov. Pronunţată în data de 21.03.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.

9 martie 2023, ora 12:30
Complet: C5A civil
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 21.03.2023, pronunţarea urmând a fi făcută conform art. 396 alin. 2 Cod de procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.



Pagina principală