Informații dosare ce cuprind 8663/306/2022
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
8663/306/2022
Data înregistrării:
26 aprilie 2023, ora 09:36:00
Data ultimei modificări:
11 august 2023, ora 14:32:09
Instanță:
Curtea de Apel Alba Iulia
Secție:
SECTIA PENALA
Materie:
Penal
Obiect:
lovirea sau alte violenţe (art.193 NCP)
Stadiu procesual:
Apel
Părți:
PARCHETUL DE PE LANGĂ JUDECĂTORIA SIBIU - Apelant
ROMAN CONSTANTIN MIHAI - Apelant Inculpat
VEŞTEMEAN CRISTIAN CONSTANTIN - Intimat Parte vătămată
SPITALUL CLINIC JUDEŢEAN DE PEDIATRIE - Intimat Parte civilă
VEŞTEMEAN CONSTANTIN - Intimat Reprezentant legal
Ședințe:
21 iulie 2023, ora 09:00
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Trimitere cu rejudecare
Soluția pe scurt: I.În baza art. 421 pct. 2 lit. b) C.pr.pen. admite apelul formulat de Ministerul Public -Parchetul de pe lângă Judecătoria Judecătoria Sibiu împotriva Sentinţei Penale nr. 189/23.03.2023 pronunţată de Judecătoria Sibiu în dosarul penal nr. 8663/306/2022, şi în consecinţă:
Desfiinţează sentinţa penală atacată în totalitate şi dispune trimiterea cauzei spre rejudecare aceleiaşi instanţe de fond –Judecătoria Sibiu, judecata urmând a se relua conform regulilor de procedură a judecării cauzei în primă instanţă de la termenul de judecată din data de 16.01.2023, ultimul act procesual valabil fiind audierea inculpatului Roman Constantin Mihai.
*
II. În baza art. 421 pct. 1 lit. b) C.pr.pen. respinge, ca nefondat, apelul formulat de inculpatul ROMAN CONSTANTIN MIHAI împotriva Sentinţei Penale nr. 189/23.03.2023 pronunţată de Judecătoria Sibiu în dosarul penal nr. 8663/306/2022.
În baza art. 275 alin. 2 Cod procedură penală obligă inculpatul apelant la plata sumei de 200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat în apel.
În baza art. 275 alin. 3 C.pr.pen. celelalte cheltuieli judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina acestuia.
Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru persoana vătămată, avocat Savin Ion, în cuantum de 510 lei ( conform delegaţiei nr. 1867/26.05.2023-f. 25), se avansează din fondurile Ministerului de Justiţie şi rămâne în sarcina statului.
Definitivă.
Pronunţată, azi, data de 21.07.2023, prin punerea la dispoziţia părţilor, şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, potrivit art. 405 alin. 1 Cod de procedură penală.
20 iulie 2023, ora 08:00
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: amână pronun?area în cauză la data de 21.07.2023
9 iunie 2023, ora 09:00
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte termen de deliberare, redactare şi pronunţare a hotărârii la data de 20 iulie 2023 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
30 mai 2023, ora 09:00
Complet: C2 - Apel
Tip soluție: Termen preschimbat
Soluția pe scurt:
2. Numărul dosarului:
8663/306/2022
Data înregistrării:
4 august 2022, ora 12:21:00
Data ultimei modificări:
11 august 2023, ora 14:32:31
Instanță:
Judecătoria Sibiu
Secție:
Sectia Penala
Materie:
Penal
Obiect:
lovirea sau alte violenţe (art.193 NCP) cu arestati
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ROMAN CONSTANTIN MIHAI - Inculpat
VEŞTEMEAN CRISTIAN CONSTANTIN - Parte vătămată
SPITALUL CLINIC JUDEŢEAN DE PEDIATRIE - Parte civilă
VEŞTEMEAN CONSTANTIN - Reprezentant legal
Ședințe:
23 martie 2023, ora 12:00
Complet: C2 PENAL - camera preliminara si fond
Tip soluție: Condamnare fără acord de recunoaştere
Soluția pe scurt: În baza art. 396 alin. 6 C.pr.pen. raportat la art. 16 alin. 1 lit. g C.pr.pen. şi art. 158 alin. 2 C.pen încetează procesul penal faţă de inculpatul ROMAN CONSTANTIN MIHAI, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovirea sau alte violen?e, prevăzută de art. 193 alin. (2) Cod penal, ca urmare a retragerii plângerii prealabile de către persoana vătămată Ve?temean Cristian Constantin. În baza art. 371 alin. 1 din Codul penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod pr. pen. condamnă pe inculpatul ROMAN CONSTANTIN MIHAI la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de tulburarea ordinii şi liniştii publice prev. de art. 371 C.pen. În temeiul art. 91 C.pen., suspendă executarea pedepsei sub supraveghere, pe durata de 2 ani, termen de supraveghere stabilit conform art. 92 C.pen., care se calculează de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, conform art. 92 alin. (2) C.pen. Conform art. 93 alin. 1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la serviciul de probaţiune, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. Conform art. 93 alin. 2 C.pen., impune inculpatului să execute următoarea obligaţie:
b) să frecventeze două programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate, care să îl facă să conştientizeze consecinţele faptei sale. Conform art. 93 alin. 3 C.pen., impune inculpatului, pe parcursul termenului de supraveghere, obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 90 zile. În temeiul art. 404 alin. 2 C.proc.pen., obligaţia de a presta o muncă în folosul comunităţii va fi executată în cadrul Primăriei Comunei Sadu sau Primăriei Oraşului Cisnădie, conform deciziei consilierului de probaţiune. Conform art. 94 alin. 2 C.pen. supravegherea executării obligaţiilor va fi realizată de către Serviciul de Probaţiune Sibiu. Conform art. 404 alin. 2 C.proc.pen., atrage atenţia inculpatului că nerespectarea cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse, precum şi săvârşirea unei alte infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere va atrage revocarea suspendării şi executarea pedepsei în întregime. În temeiul art. 404 alin. 4 lit. a C. pr. pen. raportat la art. 72 C.pen. deduce din pedeapsa aplicată durata reţinerii dispuse faţă de inculpat pe o durată de 24 de ore, începând 20.07.2022 ora 15:55, până la data de 21.07.2022 ora 15:54, precum şi durata măsurii arestului la domiciliu şi arestului preventiv din data de 21.07.2022 până la data de 19.08.2022. În baza art. 397 alin. (1) C.proc.pen. constată stinsă acţiunea civilă exercitată de persoana vătămată Ve?temean Cristian Constantin împotriva inculpatului, prin declaraţia autentificată de BNP Bexa Mihai sub nr. 1928/25.08.2022. În temeiul art. 397 C.proc.pen. raportat la art. 25 alin. 5 C.proc.pen. lasă nesoluţionată acţiunea civilă formulată de partea civilă Spitalul Clinic Judeţean de Pediatrie Sibiu. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. instanţa obligă inculpatul la plata sumei de 918 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (168 lei cheltuieli din cursul urmăririi penale – jumătate din cuantumul cheltuielilor şi 750 lei în cursul camerei preliminare şi al judecăţii - jumătate din cuantumul cheltuielilor). În baza art. 275 alin. 1 pct. 2 lit. b obligă persoana vătămată la plata sumei de 918 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (168 lei cheltuieli din cursul urmăririi penale – jumătate din cuantumul cheltuielilor şi 750 lei în cursul camerei preliminare şi al judecăţii - jumătate din cuantumul cheltuielilor). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea la dispoziţie prin mijlocirea grefei instanţei azi, 23.03.2023.
9 martie 2023, ora 12:00
Complet: C2 PENAL - camera preliminara si fond
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 23.03.2023.
9 februarie 2023, ora 12:00
Complet: C2 PENAL - camera preliminara si fond
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea la data de 09.03.2023.
16 ianuarie 2023, ora 10:30
Complet: C2 PENAL - camera preliminara si fond
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileşte pronunţarea la data de 09.02.2022.
12 decembrie 2022, ora 09:00
Complet: C2 PENAL - camera preliminara si fond
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea de amânare formulată de apărătorul inculpatului.
Pagina principală