Informații dosare ce cuprind 892/112/2020

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 892/112/2020
Data înregistrării: 14 februarie 2023, ora 09:56:00
Data ultimei modificări: 10 aprilie 2023, ora 13:03:09
Instanță: Curtea de Apel Cluj
Secție: Secţia a II-a civilă
Materie: Faliment
Obiect: închiderea procedurii
Stadiu procesual: Apel

Părți:
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL CLUJ NAPOCA - Intimat
SOC. PROAGROFERM SRL - Intimat Debitor
ULTRALEX SPRL - Intimat Lichidator
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL BISTRIŢA-NĂSĂUD - Intimat
MUNICIPIUL BISTRIŢA PRIN PRIMAR - Intimat Reclamant
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE BISTRIŢA-NĂSĂUD, ÎN NUMELOE DIRECŢIEI GENERALE REGIONALE A FINANŢELOR PUBLICE CLUJ NAPOCA - Apelant Creditor
AVRAM TEODOR - Intimat Creditor

Ședințe:
4 aprilie 2023, ora 09:00
Complet: AI 2
Tip soluție: Admitere apel
Soluția pe scurt: Admite apelul declarat de apelanta AJFP Bistriţa Năsăud împotriva sentin?ei civile nr.26/2023, pronunţată la data de 20.01.2023 în dosarul nr.892/112/2020 al Tribunalului Bistriţa-Năsăud pe care o schimbă în tot, în sensul că:respinge cererea lichidatorului judiciar Ultrax SPRL al debitoarei societatea Proagroferm SRL privind închiderea procedurii insolvenţei şi dispune continuarea procedurii de insolvenţă pentru depunerea raportului cauzelor şi împrejurărilor care au condus la starea de insolvenţă. Decizia este definitivă şi executorie. Pronunţată în data de 04.04.2023 prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor. de către grefa instanţei.



2. Numărul dosarului: 892/112/2020
Data înregistrării: 6 iulie 2020, ora 13:15:00
Data ultimei modificări: 20 decembrie 2023, ora 11:46:32
Instanță: Tribunalul Bistrița-Năsăud
Secție: SECŢIA a II-a CIVILĂ, DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV ŞI FISCAL
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)
Stadiu procesual: Fond

Părți:
SOC. PROAGROFERM SRL - Debitor
ULTRALEX SPRL - Lichidator
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL BISTRIŢA-NĂSĂUD - Intimat
MUNICIPIUL BISTRIŢA PRIN PRIMAR - Creditor
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE BISTRIŢA-NĂSĂUD - Creditor
AVRAM TEODOR - Creditor

Ședințe:
8 decembrie 2023, ora 09:00
Complet: C3-Faliment
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Aprobă raportul final şi dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei PROAGROFERM SRL, precum şi radierea acesteia din registrul comerţului. Descarcă pe lichidatorul judiciar ULTRALEX SPRL, de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură. Prezenta sentinţă de închidere a procedurii va fi notificată DGRFP CLUJ-NAPOCA şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Prezenta sentinţă este executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, comunicarea se va realiza prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Comunicarea se va efectua prin publicare în BPI, cererea de apel se va depune la Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Pronunţată în şedinţa publică din data de 08.12.2023.

24 noiembrie 2023, ora 9:00
Complet: C3-Faliment
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 08.12.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 24.11.2023.

27 octombrie 2023, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Termen intermediar
Soluția pe scurt: citare părţi pentru discutare raport final

9 iunie 2023, ora 9:00
Complet: C3-Faliment
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: întocmire raport final

20 ianuarie 2023, ora 9:00
Complet: C3-Faliment
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei PROAGROFERM SRL, precum şi radierea acesteia din registrul comerţului. Descarcă pe lichidatorul judiciar ULTRALEX SPRL, de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură. Prezenta sentinţă de închidere a procedurii va fi notificată D.G.R.F.P. CLUJ-NAPOCA şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Cu drept de apel în termen de şapte zile de la comunicare, comunicarea se va efectua prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 20.01.2023.

9 septembrie 2022, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: valorificare bunuri

6 mai 2022, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: predare bunuri la unitate de preluare deşeuri

25 februarie 2022, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: predare bunuri la unitate de preluare deşeuri

22 octombrie 2021, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: predare bunuri unitate de colectare

18 iunie 2021, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: evaluare, valorificare bunuri

12 martie 2021, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite raportul administratorului judiciar ULTRALEX SPRL, şi în consecinţă: În temeiul art. 145 alin.1 lit. D din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă (Legea insolvenţei), Dispune începerea procedurii falimentului debitorului PROAGROFERM SRL, prin procedura simplificată. În temeiul art.145 alin.2 din lege, Desemnează lichidator judiciar provizoriu pe ULTRALEX SPRL care va îndeplini atribuţiile prev. de art. 64 din Legea insolvenţei, cu o retribuţie identică cu cea stabilită pentru activitatea de administrator judiciar. Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare a acesteia. Fixează termen maxim de predare a gestiunii către lichidator, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor aferente, după deschiderea procedurii, la 10 zile de la notificare. Dispune notificarea deschiderii procedurii falimentului, debitorului, creditorilor şi OFICIULUI REGISTRULUI COMERŢULUI de pe lângă Tribunalul Bistriţa-Năsăud pentru efectuarea menţiunii, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Fixează termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor prevăzute de art. 146 alin.3 din legea nr. 85/2014, la 12 aprilie 2021. Fixează termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului suplimentar la 12 mai 2021. Fixează termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat la 12 iunie 2021. În temeiul art.151 din Legea insolvenţei, Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. Stabileşte termen administrativ de control la data de 18 iunie 2021. Executorie. Cu drept de apel în termen de şapte zile de la publicare în Buletinul procedurilor de insolvenţă. Prezenta minută se va comunica de îndată cu lichidatorul judiciar provizoriu. Pronunţată în şedinţa publică din data de 12 martie 2021.

13 noiembrie 2020, ora 9:00
Complet: C3 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: continuare procedură

17 iulie 2020, ora 9:00
Complet: C3 insolvenţă
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de debitorul PROAGROFERM SRL, pentru deschiderea procedurii generale de insolvenţă. Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitorului PROAGROFERM SRL. Desemnează administrator judiciar provizoriu pe ULTRALEX SPRL, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din lege, cu o retribuţie de 1000 lei lunar (exclusiv TVA). În temeiul art. 99 din legea insolvenţei, Dispune administratorului judiciar să efectueze notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului, în condiţiile prevăzute de art.99 alin.3 din legea insolvenţei. În baza prevederilor art. 76 din lege, dispune administratorului judiciar provizoriu comunicarea deschiderii procedurii insolvenţei, judecătoriei Bistriţa, în a cărei jurisdicţie se află sediul debitorului. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 01 septembrie 2020. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 21 septembrie 2020. Fixează termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii, şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la data de 16 octombrie 2020. În temeiul art. 100 alin.(1) lit.e din legea insolvenţei, Administratorul judiciar va stabili şi va notifica părţile cu privire la data, locul şi ora primei şedinţe a adunării creditorilor. În baza art.53 alin.(1) din legea insolvenţei, Administratorul judiciar va convoca adunarea generală a asociaţilor,în termen de maximum 10 zile de la notificarea deschiderii procedurii, pentru desemnarea administratorului special. Administratorul judiciar va întocmi şi depune la dosar rapoartele prevăzute de art.58 alin.1 lit.a şi b din lege, în termenele de 20 de zile şi,respectiv 40 de zile de la desemnarea sa, precum şi rapoartele lunare prevăzute de art.59 alin. 1 şi 2. În temeiul art. 39 alin. 2 din legea insolvenţei, Dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. În caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar provizoriu. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Termen administrativ de control pentru examinarea stadiului procedurii la data de 13 noiembrie 2020. Executorie. Cu drept de apel în termen în şapte zile de la comunicarea hotărârii realizată prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Minuta prezentei hotărâri se comunică, de îndată, administratorului judiciar provizoriu. Pronunţată în şedinţa publică din data de 17.07.2020.



Pagina principală