Informații dosare ce cuprind 8929/211/2024
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
8929/211/2024
Data înregistrării:
11 aprilie 2024, ora 13:51:00
Data ultimei modificări:
5 februarie 2025, ora 13:04:15
Instanță:
Judecătoria Cluj Napoca
Secție:
Civil
Materie:
minori și familie
Obiect:
ordin de protecţie
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
TUDOSE OLIVIA - Reclamant
SZEKELY NORBERT ATTILA - Pârât
Ședințe:
15 aprilie 2024, ora 10:30
Complet: C3 Tutelă şi familie - urgenţe
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Admite cererea precizata.
Dispune instituirea unui ordin de protectie impotriva paratului S.N.A, pe durata unui termen de 12 luni de la data pronuntarii prezentei hotarari, dupa cum urmeaza:
Obliga paratul sa pastreze o distanta minima de 100 m fata de reclamanta T.O., fata de fiica minora a acestora, fata de locuinta lor, precum si fata de locul de munca al reclamantei.
Interzice paratului orice contact, inclusiv telefonic, prin corespondenta sau prin alt mod, reclamanta.
Obliga paratul la purtarea unui sistem electronic de supraveghere.
Obliga paratul sa urmeze consiliere psihologica/psihoterapie si dispune integrarea paratului intr-un program de asistenta a persoanelor consumatoare de droguri, sens in care pune in vedere paratului sa se prezinte la DASM CLUJ-NAPOCA - Centrul Pentru Prevenirea ?i Combaterea Violen?ei În Familii, str. Maramuresului, nr. 1, jud. Cluj si respectiv la Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Cluj, cu sediul in Cluj-Napoca, str. Ludwig Roth, nr. 19-21, jud. Cluj, in vederea intocmirii documentelor de includere in programul de asistenta.
Atrage atentia paratului asupra faptului ca nerespectarea oricareia dintre masurile dispuse constituie infractiunea de nerespectare a hotararii judecatoresti si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani, potrivit art. 47 alin. (1) din Legea nr. 217/2003.
Atrage atentia reclamantei asupra faptului ca respectarea ordinului de protectie este obligatorie si pentru persoana protejata prin intermediul sau si respectiv asupra faptului ca nerespectarea ordinului de protectie de catre persoana protejata atrage obligatia acesteia de a acoperi cheltuielile legate de emiterea si punerea in executare a ordinului.
Stabileste onorariile aparatorilor din oficiu desemnati pentru parti, dl. av. BOLOS DAN pentru reclamanta si respectiv d-na av. BOTEZATU SMARANDA ELENA pentru parat, la suma de cate 543 de lei pentru fiecare dintre acestia, sume care se vor avansa din fondurile Ministerului Justitiei.
Prezentul ordin de protectie este executoriu fara somatie si fara trecerea vreunui termen.
Cu drept de apel, in termen de 3 zile de la pronuntare, cererea si motivele de apel depunandu-se la Judecatoria Cluj-Napoca, sub sanctiunea nulitatii.
Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei azi, 15.04.2024.
12 aprilie 2024, ora 9:30
Complet: C3 Tutelă şi familie - urgenţe
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amana pronuntarea pentru data de 15.04.2024.
Pagina principală