Informații dosare ce cuprind 9314/278/2023
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
9314/278/2023
Data înregistrării:
18 octombrie 2023, ora 00:00:00
Data ultimei modificări:
14 martie 2024, ora 14:53:12
Instanță:
Judecătoria Petroșani
Secție:
Penal
Materie:
Penal
Obiect:
abandonul de familie (art.378 NCP)
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
FERARU NICU VASILICĂ - Inculpat
FERARU NICU ANTONIO PRIN REPREZ.LEG.BALTAG MIHAELA ELENA - Parte civilă
FERARU JESSYCA ANTONIA PRIN REPREZ.LEG.BALTAG MIHAELA - Parte civilă
FERARU ANGELO SEBASTIAN PRIN PREREZ.LEG.BALTAG MIHAELA - Parte civilă
FERARU NICU VASILICĂ LA CABINET AVOCAT AVRAM ADRIAN - Inculpat
Ședințe:
14 martie 2024, ora 10:00
Complet: CP-F 3
Tip soluție: Condamnare
Soluția pe scurt: I.În temeiul art. 378 alin. 1 lit. c Cod penal raportat la art. 396 alin. 2 şi al. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul FERARU NICU VASILICĂ, la pedeapsa amenzii penale în cuantum de 3600 lei cu executare, stabilită prin înmulţirea unui număr de 180 zile amendă cu suma de 20 lei corespunzătoare unei zile-amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie.
II. În temeiul art. 63 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor neexecutării cu rea-credinţă a pedepsei amenzii, în tot sau în parte, respectiv înlocuirea pedepsei amenzii cu închisoarea şi executarea acesteia în regim de detenţie.
În temeiul art. 559 alin. 1 C.proc.pen. pune în vedere inculpatului că este obligat să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
III. În temeiul art. 397 alin. (1) C.pr.pen. raportat la art. 19 ?i art. 20 C.pr.pen., respinge acţiunea civilă exercitată de către persoanele vătămate Feraru Nicu Antonio, Feraru Jessyca Antonia ?i Feraru Angelo Sebastian prin reprezentant legal Baltag Mihaela Elena, cu domiciliul în Lupeni, str.Gheorghe ?incai, bl.200, sc.2, ap.73, jud. Hunedoara, jud. Hunedoara, ca inadmisibilă.
IV.În temeiul art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă pe inculpat la plata sumei de 600 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 300 lei reprezintă cheltuieli judiciare în faza de urmărire penală, iar suma de 300 de lei reprezintă cheltuieli judiciare în procedura camerei preliminare şi în faza de judecată.
Cu drept de apel la Curtea de Apel Alba Iulia în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii. În cazul exercitării căii de atac, cererea de apel va fi depusă la Judecătoria Petro?ani.
Pronunţată prin punerea la dispoziţia părţilor şi a Ministerului Public prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 14.03.2024.
20 februarie 2024, ora 09:00
Complet: CP-F 3
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Stabileste termen de pronuntare la data de 14.03.2024.
Pagina principală