Informații dosare ce cuprind 974/319/2025
(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)
1. Numărul dosarului:
974/319/2025
Data înregistrării:
27 mai 2025, ora 12:01:00
Data ultimei modificări:
11 iulie 2025, ora 09:51:46
Instanță:
JudecatoriaTARGULAPUS
Secție:
...
Materie:
Civil
Obiect:
modificări acte constitutive persoane juridice
Stadiu procesual:
Fond
Părți:
ASOCIAŢIA TOLERANŢĂ ŞI DIVERSITATE - Petent
Ședințe:
10 iulie 2025, ora 13:00
Complet: Complet civil nr.5 NCPC
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: încheierea civilă nr.1333/10.07.2025;
Admite cererea formulată de petenta ASOCIAŢIA TOLERANŢĂ ŞI DIVERSITATE reprezentată prin preşedinte Raţiu Vlad Ştefan, şi, în consecinţă:
Dispune înregistrarea modificărilor adoptate prin Hotărârea Adunării Generale din data de 15.05.2025 în Registrul Special aflat la grefa Judecătoriei Târgu Lăpuş, respectiv:
Schimbarea denumirii Asociaţiei în CLUB SPORTIV VUTURII MARAMUREŞ, conform dovezii privind disponibilitatea denumirii nr. 221620/28.04.2025, retragerea din calitatea de membru asociat a doamnelor Marc Gheorghiţa Anişoara, şi Rozembaum Ioana Gabriela (fostă Orzac), renunţarea la funcţia de vicepreşedinte al Asociaţiei de către d-na Marc Gheorghiţa Anişoara şi la cea de secretar a d-nei Rozembaum Ioana Gabriela, primirea în asociaţie a doamnei Beldean Cristina Valeria, ca şi membru fondator şi având funcţia de secretar; a doamnei Mihalca Alexandra-Năstaca, ca şi membru fondator şi având funcţia de vicepreşedinte şi modificarea în totalitate a articolului 5 din statut privind scopul asociaţiei.
Scopul principal al Clubului îl reprezintă coordonarea, organizarea şi dezvoltarea ramurilor de sport prevăzute în Statutul Clubului în conformitate cu normativele emise de AGENTIA NATIONALA PENTRU SPORT având ca bază reglementările şi strategiile elaborate de federaţiile de specialitate.
1. Dezvoltarea continua a activităţii sportive prin
a) Desfăşurarea unei susţinute activităţi de popularizare a sportului
2. Dezvoltarea sportului de performanţă prin:
a) asigurarea funcţionalităţii în cele mai bune condiţii a activităţii de performanţă;
b) depistarea, selecţionarea şi pregătirea tinerilor cu însuşiri psihice şi aptitudini pentru obţinerea de înalte performanţe în sport, asigurarea participării acestora la o viaţă sportivă organizată;
c) asigurarea aplicării ferme a regulilor de organizare şi desfăşurare a antrenamentelor, conştientizarea spiritului de responsabilitate şi respectarea normelor vieţii sportive la toţi sportivii de performanţă;
d) aplicarea măsurilor din programele federaţiilor de specialitate /Agenţia Naţională pentru sport sau a organismului similar, stabilite în vederea pregătirii sportivilor de înaltă performanţă pentru competiţii naţionale şi internaţionale.
3. Preocuparea pentru întreţinerea şi dezvoltarea bazei materiale a activităţii sportive prin :
a) antrenarea sportivilor, membrilor clubului sportiv la amenajarea prin forţele proprii a unor baze sportive;
b) luarea măsurilor ce se impun ca bazele sportive de care dispune clubul sportiv să fie permanent folosite la capacitatea maximă, respectarea strictă a regulilor de utilizare a materialelor sportive, participarea la efectuarea lucrărilor de întreţinere, dotare şi înfrumuseţare a bazelor;
c) asigurarea realizării veniturilor şi utilizarea acestora, în principal, pentru dezvoltarea bazei materiale destinată activităţii sportive;
d) activitatea clubului sportiv se desfăşoară pe baza calendarelor sportive interne şi internaţionale elaborate de organizaţiile de specialitate la care este afiliat clubul.
5. Obiectivele CLUBULUI decurg şi din Statutul şi regulamentele Asociaţiilor judeţene pe ramuri de sport /Federaţiilor Sportive Naţionale pe ramura de Sport la care Clubul va fi afiliat.
6.Clubu1 va respecta prevederile Art. 10, 11 şi 12 ale Legii nr 4/2008 privind prevenirea şi combaterea violenţei în sport.
7.Clubul va respecta prevederile Art. 50 şi 51 ale Legii nr 227/2006 privind prevenirea şi combaterea dopajului în sport.
Schimbarea scopului Clubului se va putea face numai de către fondatori, şi numai dacă acesta a fost realizat în totalitate sau în parte ori acesta nu mai poate fi realizat.
Se completează actul constitutiv cu următorul articol :
Art 10 . Drepturile şi obligaţiile membrilor:
• participarea la programele şi activităţile asociaţiei;
• de a alege şi de a fi aleşi organele de conducere ale organizaţiei;
• să aibă idei proprii referitoare la dezvoltarea asociaţiei;
• pot să întreprindă acţiuni în numele asociaţiei numai deţinând mandatul acesteia;
• să achite cotizaţia lunară stabilită de 50 lei pe an.
1. Pentru rezultate deosebite în activitatea sportivă, pentru o contribuţie deosebită la sporirea prestigiului clubului sau pentru activitatea depusă în cadrul clubului, membrii pot fi recompensaţi de către club în bani sau în natură (cupe, diplome, medalii, echipament sportiv, etc) la propunerea nominativă a preşedintelui şi cu acordul Adunării generale .
2. Clubul sportiv are dreptul de a aplica sancţiuni disciplinare şi materiale pentru abaterile comise de membrii, în conformitate cu prevederile normelor elaborate de federaţia de specialitate şi regulamentul de funcţionare interior. Sancţiunile pot fi: avertisment, amenzi, suspendări, excluderi. Sancţiunile se aplică în funcţie de gravitatea abaterii.
Măsura suspendării privează membrul clubului de plata drepturilor băneşti pe perioada în care a fost luată măsura .
Un membru cu drept de vot deliberativ poate fi exclus din club pentru încălcări grave ale Regulamentului Intern, pentru încălcarea deontologiei sportive şi pentru săvârşirea unor fapte penale care îl fac incompatibil cu calitatea de membru. Excluderea unui membru se face cu votul a 3/4 din membrii Adunării Generale .
Restul prevederilor din Statut rămân neschimbate.
În temeiul art. 11 alin. 2 din OG nr. 26/2000, prezenta încheiere se va comunica, împreună cu câte o copie de pe actele modificatoare, Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Lăpuş.
Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare.
Cererea de apel se depune la Judecătoria Târgu Lăpuş, sub sancţiunea nulităţii.
Pronunţată azi, 10.07.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin grefa instanţei.
4 iulie 2025, ora 13:00
Complet: Complet civil nr.5 NCPC
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pentru a se depune toată documentaţia pentru doamna Beldean Cristina Valeria, având în vedere faptul că în toate înscrisurile acesta figurează Bledean, mai puţin în copia cărţii de identitate
Pagina principală