Informații dosare ce cuprind 998/112/2020

(date furnizate de portalul instanțelor de judecată)

1. Numărul dosarului: 998/112/2020
Data înregistrării: 28 iulie 2020, ora 12:43:00
Data ultimei modificări: 4 februarie 2025, ora 13:31:15
Instanță: Tribunalul Bistrița-Năsăud
Secție: SECŢIA a II-a CIVILĂ, DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV ŞI FISCAL
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului (art.66 alin.10 din Legea nr.85/2014)
Stadiu procesual: Fond

Părți:
SOC. B.M.A. CORPORATION SRL - Debitor
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL BISTRIŢA-NĂSĂUD - Intimat
CABINET INDIVIDUAL DE INSOLVENŢĂ BINDEA MIHAELA AURELIA - Lichidator
INVESTCAPITAL LTD - Creditor
MUNICIPIUL BISTRIŢA - Creditor
ADMINISTRAŢIA JUDEŢEANĂ A FINANŢELOR PUBLICE BISTRIŢA-NĂSĂUD - Creditor
S. PROMELEK XXI SA PRIN SCA NESTOR NESTOR DICULESCU KINGSTON PETERSEN - Creditor
S. RECOMPLAST SRL - Creditor
Avram Maria Loredana - Reprezentant legal
PHOENIX OMEGA IPURL - Lichidator

Ședințe:
6 noiembrie 2024, ora 09:00
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Aprobă cererea de închidere formulată de lichidatorul judiciar PHOENIX OMEGA IPURL. Dispune închiderea procedurii simplificate a falimentului debitoarei Societatea BMA CORPORATION S.R.L., cu sediul social actual în Bistriţa, Aleea Şoimilor, nr. B1, sc. B, ap. 22, jud. Bistriţa-Năsăud, nr. de înregistrare la ORC J06/602/2003 şi CUI 15798416, precum şi radierea acesteia din registrul comerţului. Descarcă pe lichidatorul judiciar PHOENIX OMEGA IPURL de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură. Dispune ca onorariul lichidatorului judiciar PHOENIX OMEGA IPURL în cuantum de 3.500 lei + TVA, a lichidatorului judiciar CII BINDEA MIHAELA AURELIA în cuantum de 3.500 lei + TVA şi cheltuielile cu procedură în cuantum de 503,04 lei să fie plătite în condiţiile art. 39 alin. 4 din Legea nr. 85/2014. Sentinţa de închidere a procedurii va fi notificată DGRFP CLUJ-NAPOCA şi Oficiului Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii. Comunicarea se va realiza prin publicare în Buletinul Procedurilor de Insolvenţă. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Pronunţată azi, 06 noiembrie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 alin. 2 C.pr.civ..

22 octombrie 2024, ora 09:00
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea hotărâri judecătoreşti pentru data de 06.11.2024 în condiţiile art. 396 alin.1 şi 2 C. pr. civ.

24 septembrie 2024, ora 9:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Pentru discutarea propunerii lichidatorului judiciar de închidere a procedurii falimentului stabileşte termen de judecată la data de 22.10.2024, pentru când se vor cita prin B.P.I. participanţii la procedură

21 mai 2024, ora 9:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: în vederea valorificării bunurilor debitoarei

27 februarie 2024, ora 9:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: valorificare bunuri

10 octombrie 2023, ora 9:30
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: continuarea procedurii, valorificare bunuri

25 aprilie 2023, ora 10:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: continuarea procedurii - alorificare bunuri

1 noiembrie 2022, ora 10:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: continuarea procedurii

31 mai 2022, ora 10:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: evaluare/valorificare bunuri

9 februarie 2022, ora 9:30
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Legea 85/2006 privind insolventa
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de administratorul judiciar PHOENIX OMEGA IPURL şi pe cale de consecinţă : În temeiul art. 145 alin.1 lit. C din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, Dispune intrarea în procedura generală a falimentului a debitorului SOCIETATEA BMA CORPORATION SRL. În temeiul art. 145 din Legea nr. 85/2014, Desemnează lichidator judiciar provizoriu pe PHOENIX OMEGA IPURL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din lege, cu o retribuţie pe bază de decont. Dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al acesteia. Fixează termen maxim de predare a gestiunii către lichidatorul judiciar, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor aferente, după deschiderea procedurii, la data de 9.03.2022. Dispune întocmirea de către administratorul judiciar şi predarea către lichidatorul judiciar, în termen de maximum 5 zile de la intrarea în faliment a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment, cu indicarea celor născute după deschiderea procedurii, a tabelului definitiv al creanţelor şi a oricăror altor tabele întocmite în procedură, a oricăror rapoarte de distribuţie, a listei actelor şi operaţiunilor efectuate după data deschiderii procedurii. În temeiul art. 147 din Legea nr. 85/2014, Dispune lichidatorului judiciar provizoriu să efectueze notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului, conform prevederilor art. 99 din actul normativ arătat. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 23.03.2022. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor la data de 21.04.2022. Fixează termenul pentru întocmirea tabelului definitiv consolidat la data de 20.05.2022. În temeiul art. 151 din Legea nr. 85/2014, Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare. În temeiul art. 59 alin. 3 din Legea nr. 85/2014, Fixează termen administrativ de control pentru examinarea stadiului procedurii la data de 31.05.2022. Executorie. Cu drept de apel în termen în 07 zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicarea acesteia în Buletinul procedurilor de insolvenţă. În temeiul art. 71 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, Dispune comunicarea de îndată a minutei lichidatorului provizoriu desemnat. Pronunţată azi, 9.02.2022, în condiţiile art. 396 alin. 2 Cod proc. civilă.

25 ianuarie 2022, ora 10:00
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea hotărârii judecătoreşti pentru data de 09.02.2022 în condiţiile prev. de art. 396 alin.2 Cod procedură civilă.

14 decembrie 2021, ora 9:30
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Stabileşte termen de judecată la data de 25.01.2022, ora 10:00, pentru a supune dezbaterii propunerea privind trecerea societăţii debitoare în procedura falimentului în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea nr. 85/2014, termen pentru care pune se vor cita părţile prin BPI.

11 august 2021, ora 11:00
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Admite cererea
Soluția pe scurt: Confirmă planul de reorganizare propus de debitorul SOCIETATEA BMA CORPORATION SRL, prin continuarea activităţii pe o perioadă de 3 (trei) ani. Activitatea debitorului va fi condusă de administratorul special Avram Loredana sub supravegherea administratorului judiciar. Administratorul judiciar Phoenix Omega IPURL va prezenta trimestrial rapoarte comitetului/adunării creditorilor asupra situaţiei financiare a averii debitorului în condiţiile art. 144 alin. 1 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă (legea insolvenţei), cât şi situaţia cheltuielilor efectuate pentru bunul mers al activităţii (art. 144 alin. 2 din legea insolvenţei). Stabileşte termen administrativ de control pentru examinarea stadiului procedurii la data de 14.12.2021, ora 10,00. Executorie. Cu drept de apel în termen de 07 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 11.08.2021, în condiţiile art. 396 alin. 2 Cod proc. civilă.

29 iulie 2021, ora 9:30
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea hotărârii judecătoreşti pentru data de 11 august 2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art. 396 al. 2 Cod pr. civilă.

14 iulie 2021, ora 10:00
Complet: C1-Faliment
Tip soluție: Amână pronunţarea
Soluția pe scurt: Amână pronunţarea hotărârii judecătoreşti pentru data de 29.07.2021, în condiţiile prevederilor art. 396 alin.2 Cod procedură civilă, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei

15 iunie 2021, ora 10:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Stabileşte termen de judecată la data de 14.07.2021, ora 10,00, pentru confirmarea planului de reorganizare, termen pentru care pune se vor cita părţile prin BPI

23 februarie 2021, ora 11:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: pune în vedere administratorului judiciar PHOENIX OMEGA IPURL să preia procedura de la administratorul judiciar provizoriu CII Bindea Mihaela Aurelia; - având în vedere depunerea planului de reorganizare, pune în vedere administratorului judiciar să efectueze operaţiunile prevăzute de art. 137 şi următoarele din Legea nr. 85/2014 - să depună la dosar rapoartele prevăzute de art. 97, art. 59 alin. 1 din Legea nr. 85/2014, toate aceste înscrisuri cu cel puţin 5 zile înaintea termenului stabilit, sub sancţiunea aplicării unei amenzi judiciare în temeiul art. 60 alin. 2 din Legea nr. 85/2014;

27 octombrie 2020, ora 10:00
Complet: C1 Fa. - MA
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Se va urmări modul de soluţionare al dosarului asociat cu indicativul A1, având ca obiect contestaţie la tabelul preliminar de creanţă formulată de creditorul Promelek XXI, cu termen de judecată la data de 8.12.2020. Administratorul judiciar va întocmi tabelul definitiv al creanţelor după soluţionarea, prin hotărâre executorie a contestaţiilor la tabelul preliminar. Dispune continuarea perioadei de observaţie din procedura generală a insolvenţei.

4 august 2020, ora 10:00
Complet: C1 insolvenţă
Tip soluție: Amână cauza
Soluția pe scurt: Admite cererea formulată de debitorul BMA CORPORATION SRL, pentru deschiderea procedurii generale a insolvenţei. În temeiul art. 71 alin. (1) rap. la art. 66 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă (legea insolvenţei), Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitorului BMA CORPORATION SRL. În temeiul art. 73 din legea insolvenţei, Desemnează administrator judiciar provizoriu pe CII BINDEA MIHAELA AURELIA, cu o retribuţie de 1000 lei lunar (exclusiv TVA). În temeiul art. 99 din legea insolvenţei, Dispune administratorului judiciar să efectueze notificarea deschiderii procedurii debitorului, creditorilor şi Oficiului Registrului Comerţului, în condiţiile prevăzute de art.99 alin.(3) din legea insolvenţei. În baza prevederilor art. 76 din lege, dispune administratorului judiciar provizoriu comunicarea deschiderii procedurii Judecătoriei Bistriţa, în a cărei jurisdicţie se află sediul debitorului. Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 04 septembrie 2020. Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 24 septembrie 2020. Fixează termenul pentru definitivarea tabelului de creanţe la data de 20 octombrie 2020. În temeiul art.100 alin.(1) lit.e din legea insolvenţei, Administratorul judiciar va stabili şi va notifica părţile cu privire la data, locul şi ora primei şedinţe a adunării creditorilor. În baza art.53 alin.(1) din legea insolvenţei, Administratorul judiciar va convoca adunarea generală a asociaţilor/acţionarilor, în termen de 10 zile de la notificarea deschiderii procedurii, pentru desemnarea administratorului special. Administratorul judiciar va întocmi şi depune la dosar rapoartele prevăzute de art.58 alin.1 lit.a şi b din lege, în termenele de 20 de zile şi,respectiv 40 de zile de la desemnarea sa, precum şi rapoartele lunare prevăzute de art.59 alin. 1 şi 2. În temeiul art. 39 alin. (2) din legea insolvenţei, Dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. În caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către administratorul judiciar provizoriu. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Termen administrativ de control pentru examinarea stadiului procedurii la data de 27 octombrie 2020. Executorie. Cu drept de apel, în termen în şapte zile de la comunicarea hotărârii realizată prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. Minuta prezentei hotărâri se comunică, de îndată, administratorului judiciar provizoriu. Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din data de 04 august 2020.



Pagina principală